Meyve Fidanları

Meyve fidanları 2 ile 10 yaşı arasında fidanlığımızda satışa sunulmaktadır .

2 yaşındaki fidanlarımız dikime en uygun olan fidanlar grubunda yer almaktadır ,2 yaşındaki fidanlar genelde açık kök olarak sonbahar döneminde satışa sunulur , bahçe veya saksılara bu dönemde ekim ve dikim yapılmaktadır.

4 yaşındaki meyve fidanlarımız saksılarda yetişmiş , kök gelişimini tamamlamış , ekim ve dikim konusunda 12 ay boyunca ne zaman isterseniz , bahçenize veya daha büyük saksılara dikim yapılmaktadır.

6 – 8 – 10 yaşında olan meyve fidanlarımız , ağaç formunu almış , saksı üretimiyle kök ve gövde gelişimini bitirmiş , gelişimdeki en önemli evresini profesyonel budamayla tamamlamış , çok güçlü ve verimli hale getirilmiş olan fidan yada ağaç guruplarıdır .

Hastalık ve Çözüm Yolları ;

Meyve ağaçlarının %80’i yaprak döken türlerdir , bu türler ilkbahar döneminde uyku evresinden sonra sürgün dönemine geçerler , geçiş döneminde yeni sürgün dallara çeşitli hastalıklar hava koşullarından kaynaklı bulaşmaktadır .

Bu hastalıklar ile mücadele etmek çokta zor değil ( profesyonel destek almak gerekebilir ) bulunduğunuz bölgedeki ziraat mühendislerinden yardım alabilir , hastalıklı olan yaprak yada ağaç dalını göstererek size daha iyi yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz .

Ziraat mühendisinin uygun gördüğü ilaçları , dozajlarını aşmadan belli aralıklarla 2 veya 3 uygulamada hastalıklı olan ürünleri iyileştirmek için kullanılır.

Not: Meyve fidanlarındaki hastalıklar bölgeden bölgeye ve fidandan fidana değişiklik göstermektedir , bu konuda desteği her zaman ziraat mühendisi yada fidan konusunda eğitimli bir kişiden almak hem sizin için hem de fidanlarınız için çok daha sağlıklı olacaktır .

Toprak ve İklim Şartları ;

Meyve fidanlarının dikim yapılacağı bahçede ilk izlenecek olan yol gözlem yoludur , etraftaki bahçelerde olan meyve türleri ilk seçenek olmalıdır . Eğer ki etrafta meyve fidanı dikilmiş alanlar yok ise o zaman bölgenin iklim şartlarının en iyi şekilde araştırılması gerekmektedir . İklim şartlarına uygun türler dikildiği takdirde hem size zaman kazandıracak hem de fidan gelişimi daha doğru ve sağlıklı olacaktır .
Toprak durumu fidanın gelişimi için çok önemlidir .

Ürünün dikileceği toprak, fidan için uygun olmalıdır , uygun olmayan toprak , uygun hale getirilmelidir. Toprak iyileştirme işlemine başlamadan önce toprağı analiz ettirmek, çıkan sonuca göre toprağı iyileştirmek gerekir.

Not: Kaynak Kullanılarak Paylaşım Yapılabilir…

Hemen Ara
Navigasyon